O Floridě a USA - Nemovitosti na Florid

Realitní komora České Republiky
Nemovitosti ve Španělsku Reality ve Španělsku Reality ve Španělsku 3 Reality ve Španělsku 4 Reality ve Španělsku 5

Nemovitosti ve Španělsku, reality Florida, reality Španělsko

Národní Park Everglades - biologický zázrak světa

V jižní části Floridy leží národní park Everglades s rozlohou přes 6 000 km². Byl založen 6. prosince 1947 prezidentem Harrym Trumanem, v roce 1979 byl zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Vzhledem ke vzácné a ohrožené lokalitě a výskytu neobyčejně rozmanité fauny a flory je park zapsán též v Seznamu světového dědictví v ohrožení.

Systém vodních toků začíná u města Orlando na řece Kissimmee, která se vlévá do obrovského, ale mělkého jezera Lake Okeechobee. Voda, která v době dešťů opouští jezero, vytváří pomalu tekoucí řeku, širokou 97 km a dlouhou 160 km. Míří jižním směrem přes vápencový šelf do Floridské zátoky na jižním cípu státu.

 

 

NP Everglades

FOTO: Archiv

V parku najdeme rostliny a živočichy typické pro karibské tropické prostředí vedle druhů z mírného podnebného pásu severu. Park je v provozu po celý rok. Nejvhodnější dobou k návštěvě je březen a duben. Průměrné teploty se v zimě pohybují od 12˚ – 25 ˚ C, léta jsou horká s teplotami až 32˚ C s vlhkostí přes 90 %, doprovázená odpoledními bouřkami. Průměrně zde spadne 150 cm srážek. Možný je též výskyt hurikánů. Zvýšený výskyt komárů je zejména v období dešťů (červen – říjen).

 

NP Everglades

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Fauna

Z čeledi savců žije v parku více než 40 druhů. I když některé druhy původně pocházejí ze suššího prostředí lesů a polí, dokázaly se přizpůsobit místním podmínkám. Můžeme spatřit např. jelence běloocasého, rysa červeného, pumu americkou, mývaly, skunky skvrnité, šedou či červenou lišku, medvědy, delfína skákavého, různé druhy netopýrů, pásovce, vačice, králíky, vydry či drobné hlodavce.  

 

NP Everglades

FOTO: Archiv

Ve vodách Everglades žije až 300 druhů ryb. Ptačí říše je tvořena asi 350 druhy. Zahlédnout můžete pelikána, kormorána, bukače, tereje, fregatku, volavku, ibise, čápa, plameňáka, supa, orla, různé druhy hus, kachen a mnohé další.

Čeleď plazů reprezentuje více než 50 různých druhů – od impozantního aligátora amerického až po drobounkého ještěra anolise karolínského. Ve vodách se ukrývá i kajman brýlový či krokodýl americký. K obyvatelům parku patří i hadi (např. užovka šarlatová, americká, tečkovaná, indigová a černá, korálovka královská, krajta tmavá, chřestýši) a želvy (kareta obecná, obrovská či pravá, želvička démantovitá, želva Nelsonova či želva karolínská).

NP Everglades - flora

NP Everglades - flora

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Flora

Roste zde pestrá řada endemických a chráněných druhů. Hrozbou pro přirozený ekosystém jsou ale nepůvodní rostliny.  V parku roste mnoho druhů lišejníků, stromů a keřů.

Raritou je tzv. „vojenský strom“ Soldierwood – plody velikosti pepřových semen při dozrávání praskají a jsou vystřelovány zvukem podobným výstřelu z pušky do velké vzdálenosti. Jeden z nejznámějších stromů jihu Floridy je fíkovník, často rostoucí na kmenech jiných stromů. Cenný úkryt i potravu divoké zvěři poskytuje tisovec dvouřadý. V zimě shazuje listy, a proto si někdy návštěvníci myslí, že vidí mrtvý strom. Může žít až 600 let.

NP Everglades - flora

NP Everglades - flora

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Everglades je známý největším porostem mangrovníkových lesů na západní polokouli. Mangrovník poznáme snadno podle zakřivených kořenů, které zachycují bláto a naplaveniny.

Státním stromem Floridy je palma (Sabal palmetto) obsahující jedlé jádro, které se skládá ze základů mladých listů. Black ironwood se vyznačuje tím, že má nejtěžší dřevo ze všech stromů USA. Toto dřevo ve vodě neplave. Inkwood má tvrdé, těžké a odolné dřevo, a proto se využívalo ke stavbě lodí.

NP Everglades airboat

NP Everglades airboat

FOTO: Archiv

Možnosti prohlídky

Park lze poznávat pěšími výlety po turistických stezkách, na kole či autem (s povolením). Krásný výhled do těžko přístupného světa ptactva a aligátorů vám poskytne 20metrová vyhlídková věž v Shark Valley (příjezd ze silnice 41). Můžete vybírat z celé řady organizovaných prohlídek vedených místními zkušenými rangery. V úvahu připadají také vyjížďky na kánoích, zejména v oblasti Wilderness Waterway, což je 150 km dlouhý kanál s říčními rameny.  Hladiny Everglades křižují zvláštní vznášedla, tzv. air-boats. Jedná se o lodě dosahující rychlosti až 70 km/h, které jsou poháněné velkou vrtulí umístěnou na zádi. Plavba mezi bažinami a kanály spojená s pozorováním zvířat je jedinečný zážitek.

NP Everglades

NP Everglades

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Místní průvodci vám také rádi předvedou typická zvířata parku a podají zajímavý výklad. Králem parku je určitě americký aligátor, se kterým se mimo jiné můžete setkat i ve specializovaných aligátořích farmách, jejichž návštěvu lze doporučit.

převzato z Novinky.cz

copyright © brancoreality.com 2009 - 2022
provozováno na redakčním systému IceCMS
Partneři: autodíly Strojní omítky mražené potraviny dřevoobráběcí stroje Teakový zahradní nábytek Bytové doplňky